pátek 1. července 2011

Čtyřstěn

Dneska jsem nevěřila síle magnetů a stále nevím, jak se jim povedlo, že stavba na botníku stojí.
Inspirovala jsem se u Geomag masters, už tam je vidět, že úhly úplně nehrají a to mě mělo varovat. Ale nestalo se tak. Naopak mě to povzbudilo v tom, že i když to postavím menší, tak nějaká nepřesnost v dosednutí tyček bude ok..
Bylo mi jasné, že tyček mám málo, tak jsem chtěla spojovací tunely vyrobit pomocí čtverců a menšího počtu tyček. To se rozpadlo hned při pokusu o spojení tří koulí do trojúhelníku. Vzala jsem tedy na milost kratší spojovací tunely a větší spotřebu tyček. To sice na mnoha místech nedosedlo, ale drželo to pevně. Vyfoceno a mohl začít přesun.


První pokus o přesun na botník skončil hned v začátku. Ukázalo se, že z červené koule v některé fázi stavby vypadl pětiúhelník na dně a rozhodně ho zpět nedostanu. Kupodivu se stavba ukázala jako velmi stabilní. Otočila jsem ji tak, aby červená koule byla nahoře, vtlačila tam pětiúhelník, ale stalo se nechtěné..spojovací tunely dosedly, svítící koule se rozpadla, takže bylo nutné stavbu znovu otočit. Otočení bez problému, svítící koule opravena. Otočit zpět svítící koulí nahoru..červená si sedla. Znovu otočit červenou nahoru, opravit a konec pokusů o otočení.
Přesun pomocí prkna proběhl v klidu a stavba stojí, i když je několika místech nespojená, je pevná a snad nespadne. Jen svítit bude trošku méně, když svítící koule leží na desce botníku..
  • 570 tyček
  • 210 kuliček
  • 60 pětiúhelníků

0 komentářů: